JUBILEUSZ 100-LECIA
POLSKIEGO KOLARSTWA

Informacje o JUBIELUSZU

„Wszystko co największe zaczyna się od czegoś najmniejszego” – mówi w filmie „Niedokończona historia” Ryszard Szurkowski – wybitny sportowiec i prawdziwy ambasador stulecia polskiego kolarstwa. Stulecia, które przypada w tym roku. Przypomnieć nieśmiałe marzenia, wielkie sukcesy i drogę pomiędzy nimi – oto cel oficjalnych obchodów jubileuszu, które objął mecenatem PKN Orlen.

Polskie kolarstwo zorganizowało się 27 czerwca 1920 roku, na warszawskich Dynasach. Już cztery lata później czwórka kolarzy torowych: Szymczyk, Łazarski, Lange, Stankiewicz zdobyła pierwszy w polskiej historii olimpijski medal – srebro w Paryżu. Pierwszy z wielu. Biała koszulka z czerwonym pasem i orzełkiem na piersi stała się symbolem waleczności. Królak, Szurkowski, Piasecki, Włoszczowska, Kwiatkowski, Majka – te nazwiska zna każdy kibic.

Trasę historycznych sukcesów polskiego kolarstwa przypomną media społecznościowe „100-lecia”. Mistrzowie wrócą wspomnieniami do swoich wielkich chwil i czasów, w których je odnosili.
Sport nieprzypadkowo nazywany jest szkołą życia

RELACJA
Z PREZENTACJI PROGRAMU OBCHODÓW

WYWIADY

Galeria